Určitě si řeknete, že pampeliškový med děláte také. Ale Já jsem ho vylepšila o kvítka sedmikrásek.
400 květů pampelišek 100 kvítků sedmikrásky 2 citrony nakrájené na kolečka (jeden bez kůry)
Vše zalijeme 2 l vody a uvedeme do varu. Povaříme 15 minut a poté necháme vylouhovat přes noc. Po vylouhování přecedíme, přidáme 1,5 - 2 kg cukru a vaříme za občasného míchání do požadované hustoty. Odstavíme a nalijeme do skleniček, otočíme víčkem dolů na 5 minut.
Medík je opravdu výborný na chřipku a nachlazení. Přidávám jej i do perníku.
Jistě i ve vaší rodině uchováváte zajímavý recept na nějaký chutný pokrm, který se u vás dědí z generace na generaci. Podělte se o váš rodinný recept s dalšími čtenáři - uvařte jídlo podle této receptury, vyfoťte jej a společně s fotografií ho popište, tedy ingredience a postup přípravy. Vítěz získá kuchařku od známého šéfa kulinářského institutu Romana Vaňka "Poklady klasické české kuchyně".
Děkuji za radu. Dnes jsem byla u Zlatého jezera a kromě nádherné labutí rodinky se sedmi mladými tam kvetly obrovské květy pampelišek, hned jsem si na recept vzpomněla.
Paní Elen, ty černé potvůrky jsou dřepčíci :-)když pampelišky natrhám, misku na chvilku dám do stínu a oni sami odlétnou za sluníčkem...zahradu mám daleko od silnice tak je ani neoplachuji.....takže se nenechte odradit a medík si udělejte.
Miluško a ostatní, já bych musela těch semikrásek sníst alespoň houbařský košík denně a stejně nevím, jestli by mi to pomohlo :-)
Ale chci se zeptat a nezůstanou v těch pampeliškách ty malé černé potvůrky - mušky, ty mě vždy od vaření pampeliškového medu odradí.
Medík i když babička měla včelky a byl přísun medu ,přesto jsem z květů pampelišek med každoročně vyráběla . Všechny 3 vnučky se předháněly ve sběru květů pampelišek když mi pak své košíky vysypaly na linku ,bylo toho na 4 várky. Letos med nevařím jen chodím uzobávat květy sedmikrásek .
Miluško, houbeles, lenoch jeden. Více ho zajímal létající model vrtulníku, který tam pouštěl nějaký děda vnukům. Mohl z toho dostat infarkt / Bert/ že ho nemohl dohonit, štěkal a lítal jako blázen, já mu byla naprosto lhostejná...:)))
Tak jsem děvčata doma z louky, pampelišek hafo, ale sedmikrásky jsem objevila jen vedle sídliště... Na mém profilu v galerii PAMPELIŠKY mám fotky jako důkaz:)))))) koukněte se prosím..
Tak jsem se rozhodla proti původní myšlence, že letos na med kašlu a jdu trhat.... to si Bertík začmuchá v louce v myších dírách, nežli budu mít ten počet v košíčku...
Já taky nemám anglický trávník,ale je plný sedmikrásek, od jara je konzumuji pro zdraví 10 kvítků denně,podle rady babičky.Dělávala jsem pampeliškový do nakrájené cibule na kašel.Máme přísun včeličkového.
Miluško,mám plnou zahradu pampelišek a sedmikrásek.Tak asi letos vyzkouším a dám vědět jestli se povedl.
Jé,Soni,já mám sedmikrásek plnou zahradu,tak to mě za rok na srazu nepoznáte :-))
Také jsem ho dělávala, ale bez sedmikrásek - zkusím. Aby byl med hustý, musí se déle s cukrem vařit na co nejmenší teplotu. Ty tři sedmikrásky denně pro krásu, určitě neuškodí, jdu do toho. ***